The Almanack of Naval Ravikant
Naval Ravikant to przedsiębiorca, filozof i inwestor, znany ze swoich zasad budowania bogactwa i tworzenia długoterminowego szczęścia. Jego spostrzeżenia i doświadczenia z ostatniej dekady zostały zebrane w książce "The Almanack of Naval Ravikant", która stanowi zbiór jego najbardziej wnikliwych wywiadów i refleksji. Publikacja ta nie jest typowym poradnikiem, ale raczej, jak pisze autor, “poprzez słowa samego Navala nauczysz się, jak kroczyć własną, unikalną ścieżką do szczęśliwszego i bogatszego życia". W dzisiejszym wydaniu kilka lekcji z tej książki.
Długoterminowa gra
Ravikant skupia się na pragmatycznym i długoterminowym podejściu do budowania bogactwa. W książce radzi skupić się na działaniach przynoszących zyski w długim horyzoncie czasowym, niż tych które dają krótkotrwałe efekty. Jakie cechy powinniśmy w sobie pielęgnować?
Cierpliwość: sukces w długoterminowej grze wymaga cierpliwości. Ravikant zauważa, że "wszystkie korzyści w życiu, czy to w bogactwie, związkach czy wiedzy, pochodzą z procentu składanego". To oznacza, że konsekwentne działania i długoterminowe inwestycje przynoszą największe rezultaty. Ważne jest, aby nie zniechęcać się początkowym brakiem spektakularnych efektów, a skupić się na konsekwentnym budowaniu swojej pozycji.
„Zostań najlepszy w tym, co robisz. Udoskonalaj to, co robisz, aż stanie się to prawdą. Szansa cię znajdzie. Szczęście stanie się twoim przeznaczeniem.”
Autentyczność: w erze ogromnej konkurencji kluczem do sukcesu jest autentyczność. Naval radzi, aby "uciec od konkurencji poprzez autentyczność". Oznacza to, że zamiast kopiować innych, powinniśmy skupić się na rozwijaniu swojej unikalnej wartości i budowaniu marki osobistej opartej na naszych mocnych stronach.
Skoncentruj się na najważniejszych rzeczach i eliminuj rozpraszacze. „Jeśli nie możesz się zdecydować, odpowiedź brzmi NIE.”
Specyficzna wiedza: Ravikant podkreśla znaczenie rozwijania "specyficznej wiedzy", czyli umiejętności, których nie można łatwo nauczyć się w szkole ani zdobyć poprzez tradycyjne metody edukacji. Ta unikalna wiedza wynika z połączenia naszych wrodzonych talentów, zainteresowań i doświadczeń życiowych. Ludzie odnoszący sukcesy w długoterminowej grze nieustannie poszukują i rozwijają swoją "specyficzną wiedzę", aby stać się niezastąpionymi w swojej dziedzinie.
„Znajdź 1% swojej dyscypliny, w który możesz inwestować przez resztę życia i który ma dla ciebie znaczenie – postaw wszystko na jedną kartę i zapomnij o reszcie.”
Odpowiedzialność: Bierz odpowiedzialność za swoje decyzje i ryzykuj pod własnym nazwiskiem. To buduje wiarygodność i pozwala czerpać pełne korzyści z sukcesów, a także uczyć się na porażkach. Ludzie odnoszący sukcesy w długoterminowej grze nie boją się ponosić odpowiedzialności i podejmować ryzyka, ponieważ wiedzą, że to jedyna droga do osiągnięcia znaczących rezultatów.
„Intencje się nie liczą. Liczą się działania.”
Długoterminowe relacje: budowanie trwałych relacji z "ludźmi długoterminowymi" jest kluczowe dla sukcesu w długoterminowej grze. Ravikant podkreśla znaczenie otaczania się ludźmi, którzy podzielają nasze wartości, są uczciwi i godni zaufania. Współpraca z takimi osobami tworzy synergię i pozwala na osiągnięcie wspólnych celów.
„Rekiny dobrze jedzą, ale żyją w otoczeniu rekinów.”
Skupienie na wartości, a nie na pieniądzach: Naval radzi, aby dążyć do bogactwa, ale nie traktować pieniędzy jako celu samego w sobie. Prawdziwy sukces to stworzenie wartości dla innych i budowanie czegoś trwałego, co przyniesie korzyści społeczeństwu. Ludzie odnoszący sukcesy w długoterminowej grze kierują się w swoich działaniach misją i chęcią pozostawienia po sobie pozytywnego śladu.
„Znajdź pracę, która wydaje ci się zabawą.”
Szczęście
Książka Navala w momencie pisania tego artykułu ma na Goodreads ocenę 4.44 przy ponad 50 tysiącach głosów. Czyni ją to tym samym jedną z najlepiej ocenianych pozycji w obszarze rozwoju osobistego. Większość z czytelników szczególnie zwraca uwagę na rozdziały przybliżające temat szczęścia. Niestety (lub stety) w Almanacku nie znajdziemy żadnych cudownych metod na osiągnięcie tego stanu. Ravikant wielokrotnie podkreśla, że szczęście jest wyborem, a nie cechą, z którą się rodzimy. To my decydujemy, jak interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość i jakie emocje w sobie pielęgnujemy. Oznacza to, że mamy aktywną rolę w kształtowaniu naszego szczęścia, a nie jesteśmy jedynie biernymi odbiorcami wydarzeń.
Szczęście wymaga pracy nad sobą
Osiągnięcie szczęścia wymaga świadomego wysiłku i pracy nad sobą. Nie wystarczy po prostu chcieć być szczęśliwym - należy aktywnie rozwijać umiejętności, które prowadzą do wewnętrznego spokoju. Naval poleca w tym kontekście medytację, ćwiczenie wdzięczności oraz eliminowanie negatywnych emocji, takich jak gniew, zazdrość czy lęk.
„Szczęśliwa osoba to nie ktoś, kto jest szczęśliwy przez cały czas. To ktoś, kto bez wysiłku interpretuje wydarzenia w taki sposób, że nie traci wrodzonego spokoju.”
Szczęście wiąże się z minimalizowaniem pragnień
Ravikant twierdzi, że każde pragnienie to "kontrakt, który zawierasz ze sobą, by być nieszczęśliwym, dopóki nie dostaniesz tego, czego chcesz". Im więcej pragnień, tym więcej potencjalnych źródeł frustracji i niezadowolenia. Szczęście wiąże się więc z umiejętnością kontrolowania pragnień i skupiania się na tym, co naprawdę ważne.
Szczęście jest związane z akceptacją rzeczywistości
Kluczowym elementem szczęścia jest akceptacja rzeczy, których nie możemy zmienić. Zamiast walczyć z rzeczywistością, powinniśmy nauczyć się ją akceptować, w tym również naszą śmiertelność. Akceptacja nie oznacza bierności, ale raczej zdrowe podejście do życia i umiejętność docenienia tego, co mamy.
Szczęście jest związane z budowaniem dobrych relacji
Otaczanie się pozytywnymi i wspierającymi ludźmi ma pozytywny wpływ na nasze szczęście. Toksyczne relacje, z kolei, mogą być źródłem stresu i negatywnych emocji. Ravikant radzi, aby wybierać przyjaciół i partnerów mądrze i otaczać się osobami, które dodają nam energii i inspirują nas do rozwoju.
„Zdrowie, miłość i twoja misja, w tej kolejności. Nic innego się nie liczy.”
Teraźniejszość
Na koniec zostawiam Was z sentencją z książki mówiącą, że “teraźniejszość to wszystko, co mamy”. Skupienie się na teraźniejszości i docenianie każdej chwili to klucz do spełnienia.
„Inspiracja jest nietrwała, działaj natychmiast.”
Psychologowie często porównują inspirację do iskry, która może zapłonąć w sprzyjających warunkach, aby ją podtrzymać, potrzeba paliwa w postaci wytrwałości, dyscypliny i ciężkiej pracy.
Być może ulotność inspiracji ma na celu zmotywować nas do działania i zapobiec popadaniu w marazm. Gdyby inspiracja trwała wiecznie, moglibyśmy utknąć w świecie fantazji i nigdy nie przejść do konkretnych działań. Zatem do działania!
Na zakończenie zostawiam Wam jeden z wywiadów z Navalem przeprowadzonym przez Tima Ferrissa. Do przeczytania w przyszłym tygodniu!