W dzisiejszym odcinku kilka przemyśleń z książki “Million Dollar Weekend” Noah Kagana oraz moje sposoby na zmianę serwisu Youtube w wartościowe narzędzie. Kawa w dłoń i zaczynamy.
Million Dollar Weekend Noah Kagan
Nie lubię gatunku książek, które opisują wspaniałe drogi “od zera do milionera” i sprowadzają się do zmiany mindsetu oraz wstawania o 5 rano. Większość z nich opiera się na prostym zestawie zasad: face your fears, start now, take risks, learn about the market, and follow the process.
Kompletnie odbiłem się od "The 4-Hour Work Week", i z dużą rezerwą podchodziłem do książki Kagana. Przekonały mnie jednak pozytywne recenzje na Amazonie i oraz postać samego Noah (polecam sprawdzić jego YT na którym ma już ponad milion subskrybentów). Czy “Million Dollar Weekend” przedstawia inne recepty na sukces niż przytoczony zestaw zasad? Nie. Czy warto dać jej szansę? Zdecydowanie tak.
O autorze
Noah Kagan jest przedsiębiorcą i ekspertem w dziedzinie marketingu internetowego, który zdobył uznanie jako jeden z pierwszych pracowników Facebooka oraz jako założyciel firmy AppSumo, platformy oferującej produkty software'owe dla przedsiębiorców i freelancerów. Urodzony w 1982 roku w Kalifornii, Kagan kontynuował swoją karierę w technologiach, pracując również dla Intela oraz Mint.com, zanim skupił się na własnych przedsięwzięciach. Jest również znanym influencerem w branży technologicznej, prowadzi popularny podcast „Noah Kagan Presents”, w którym dzieli się swoimi doświadczeniami i radami dotyczącymi rozwoju biznesu, produktywności oraz osobistego rozwoju.
Poniżej kilka rad z książki:
1. Just Fu**ing Start
Motto książki jest jedno - zacznij działać. Kagan motywuje do natychmiastowego rozpoczęcia działania, zamiast oczekiwania na idealne warunki. Kluczowym przesłaniem jest przełamanie barier psychicznych i zainicjowanie pierwszych kroków, nawet jeśli oznacza to stawienie czoła potencjalnym niepowodzeniom.
Widziałem wielokrotnie przypadki w branży technologicznej, ale również wśród solo przedsiębiorców, gdzie marnowano ogromne zasoby na produkty lub usługi których finalnie nikt nie kupował. Dlaczego? Ponieważ nikt ich nie potrzebował. Niestety większość osób dowiaduje się o zmarnowaniu czasu i pieniędzy dopiero po dłuższym czasie.
Przejście do natychmiastowego działania ma również inny wymiar. Sprawdzamy czy cel do którego zmierzamy, jest celem którego oczekujemy. O celach z pewnością napisze kilka dodatkowych słów, ale polecam sprawdzić do tego czasu ten odcinek podcastu Małej Wielkiej firmy.
Z wymarzonym zajęciem w życiu jest trochę jak z tańcem, nie wymyślisz tego czy to ci się podoba czy nie, dopóki tego nie sprawdzisz. (…) Pasja to jest coś co pojawia się w efekcie działania, nie można tego wysiedzieć na fotelu.
-Miłosz Brzeziński
2. The Unlimited Upside of Asking
Drugi rozdział koncentruje się na znaczeniu zadawania pytań na drodze do założenia własnego biznesu. Niestety nie jest to powszechna praktyka. Wolimy zakładać, hipotetyzować i wyciągać daleko idące wnioski jedynie na podstawie przesłanek.
Kagan zachęca do nieustannego zadawania pytań i kolekcjonowania “nie“ od swoich potencjalnych klientów, traktując je jako konieczne kroki do osiągnięcia sukcesu. Podkreśla, że poprzez zadawanie pytań, nawet jeśli prowadzą one do odrzuceń, otwieramy sobie drogę do sukcesu.
W książce proponuje kilka eksperymentów, które pomogą nam wyćwiczyć umiejętność zadawania pytań:
Zapytaj w dowolnym sklepie o udzielenie 10% rabatu na cokolwiek z oferty, nie dodawaj nic więcej, po prostu poproś o zniżkę.
Poproś 3 swoich znajomych o przelanie jednego dolara na poczet pomysłu na biznes, który chcesz założyć.
Wydaje się proste? Sprawdź czy takie rzeczywiście jest.
Pytając nie tylko otrzymujemy natychmiastowy feedback, ale również sami sprawdzamy jak bardzo jesteśmy przekonani do danego pomysłu na biznes. Jeżeli nie ekscytujemy się samym pomysłem na tym etapie, prawdopodobnie klienci nie będą się ekscytować samym produktem.
3. Finding Million Dollar Ideas
W tym rozdziale autor opisuje, jak znaleźć i ocenić pomysły biznesowe o wielkim potencjale. Kagan radzi, aby skupić się na problemach, które rzeczywiście istnieją i które potencjalni klienci chcieliby rozwiązać. Następnie należy te pomysły przetestować i dostosować w oparciu o odpowiedź rynku. Gdzie szukać pomysłów?
Sprawdź google trends i częste wyszukiwania klientów w obszarze w którym chciałbyś zacząć działać
Sprawdź media społecznościowe, grupy tematyczne, portale branżowe
Uruchom swoją sieć kontaktów, zapytaj znajomych, rodzinę, swoich obecnych klientów
Poszukaj w swoim życiu problemów które doskwierają ci na co dzień.
4. The One-Minute Business Model
Sprawdź swój potencjalny rynek i segment do którego chcesz dotrzeć. Jest malejący? Rosnący? Z uwagi na zmiany technologiczne może niedługo zniknąć? Myśl długofalowo, weź pod uwagę siłę nabywczą kupujących w danym segmencie, ewentualne blokery prawne, możliwość łatwego dotarcia do kupujących czy średnią wartość zakupu.
5. The 48 Hour Money Challenge
W tym rozdziale Kagan rzuca wyzwanie czytelnikowi, aby w ciągu 48 godzin znaleźć pierwszych trzech klientów, którzy zapłacą za produkt lub usługę. To intensywne podejście ma na celu szybką weryfikację i uzyskanie realnych dowodów na to, że pomysł ma komercyjny potencjał. Nic tak nie weryfikuje pomysłu na biznes jak gotowi za niego zapłacić klienci. Często słyszymy, że ktoś kurtuazyjnie zapewnia nas o słuszności naszego sposobu myślenia? Poproś ich o przelew 200 zł i zapisanie się na listę oczekujących. Czy nadal będą zainteresowani?
The thing is, most people don’t ask for what they want. They wish for it, they make “suggestions” and drop hints, they hope. But the simple fact of business is that only by asking do you receive what you want. No ASK? No GET. That applies to every part of life. Seriously, every part.
6. Social Media Is for Growth
Autor który od wielu lat tworzy podcasty, filmy edukacyjne i buduje zgraną społeczność, podkreśla znaczenie autentyczności i tworzenia wartościowych treści, które angażują i budują zaufanie wśród obserwujących. Taka grupa zawsze służy wsparciem w testowaniu pomysłów na nowy biznes i może okazać się twoimi pierwszymi klientami.
Kagan podkreśla wartość budowania własnych kanałów komunikacyjnych, takich jak newslettery i własne listy nadawcze, które należą do ciebie, w przeciwieństwie do obserwujących na instagramie czy znajomych w innych social mediach.
7. 52 Chances This Year
Ostatni rozdział inspiruje do wykorzystania każdego tygodnia jako nowej szansy na testowanie, naukę i rozwój. Kagan podkreśla, że przedsiębiorczość to ciągły proces eksperymentowania i adaptacji.
I was beginning to see that to live well as an entrepreneur, I just needed to stop thinking so much and go get busy. That meant starting small, starting fast, and not worrying about what I didn’t know. I became an expert at taking leaps. Being unafraid to start new things meant that, unlike most people, I was constantly conducting experiments in my personal and professional lives, in both big and small ways. New industries. New hobbies. New technologies. New roles. New people. New side hustles. That’s where I found my superpower, which taught me a lesson I want to pass on to you: focus above all else on being a starter, an experimenter, a learner.
Moim ulubionym fragmentem z książki jest ten o znalezieniu swojego freedom number. Kwoty miesięcznych lub rocznych zarobków, które będą nas satysfakcjonowały. Nie musi to być okrągły milion, może być 5 000 miesięcznie, albo 20 tysięcy, ważne żeby zapisać kwotę, która da nam poczucie wolności i do niej dążyć. Każdemu z czytelników polecam odnalezienie swojego freedom number, ponieważ:
dobrze jest mieć cel do którego się dąży,
dobrze jeżeli ten cel jest osiągalny,
dobrze jeżeli ten cel jest precyzyjny,
dobrze wiedzieć, kiedy możemy już odpocząć.
Jak naprawić Youtube
O tym, jak wartościowym źródłem wiedzy może być Youtube można się przekonać dopiero po odpowiednim wytrenowaniu algorytmów tego serwisu. W tym celu założyłem oddzielne konto, które wykorzystuje tylko do konsumowania wartościowych treści. W moim przypadku to materiały dotyczące rozwoju biznesu, technologii, ai, książek i rozwoju osobistego. Mam dodatkowy kanał do treści podróżniczych czy nowinek technologicznych, ale nie mieszam obu obszarów. Dzięki temu po czasie Youtube proponuje mi tylko naprawdę interesujące, często niszowe treści. Przy takim podejściu warto trzymać się kilku podstawowych zasad:
klikamy, oglądamy, lajkujemy i subskrybujemy treści TYLKO z kilku obszarów, które nas interesują
często wykorzystujemy opcję "nie polecaj mi tego kanału", "nie polecaj mi tych treści"
unikamy jak ognia sekcji "na czasie"
unikamy newsów, clickbaitów, kontrowersyjnych treści
nie oglądamy rolek (w takim wypadku częściej mamy polecenia dłuższych, wartościowych materiałów)
Kierując się tymi zasadami, odkrywamy, że na YT można znaleźć naprawdę dużo ciekawych treści. Poniżej kilka polecanych kanałów:
Ali Abdaal
Były lekarz, który jest jednym z najbardziej popularnych twórców przygotowujących filmy z obszaru rozwoju, produktywności czy zarządzania czasem. Jakiś czas temu wydał książkę “Feel Good Productivity” o której więcej wkrótce.
Szymon Negacz
Przykład z naszego rodzimego podwórka. Szymon znany przede wszystkim ze swojego podcastu NSM, od jakiegoś czasu tworzy materiały biznesowe na YT, okraszając je bardzo nowoczesnym montażem.
Matt D'Avella
Dużo materiałów dotyczących minimalistycznego stylu życia, produktywności i rozwoju osobistego
GuillaumeMoubeche
Twórca i CEO Lemlista. Mnóstwo wartościowych treści o skalowaniu biznesu, rozwoju rozwiązań SaaSowych, czy nowoczesnym marketingu.
Liam Ottley
Wszystko o sztucznej inteligencji, dużo porad, nowinek i praktycznego wykorzystania AI.
Alex Hormozi
Legenda amerykańskiego mitu przedsiębiorcy, twórca bestsellerowych książek i biznesowy influencer. Na YT jest po prostu sobą.
I to tyle w obecnym wydaniu. Do zobaczenia za tydzień!
Świetny wpis!